Szukaj na tym blogu

czwartek, 19 grudnia 2013

Jak dbać o psa w czasie zimy?

Nie wszyscy właściciele mają świadomość tego, że zima to czas, w którym ich pupil wymaga specjalnej pielęgnacji i opieki. Nie oznacza to oczywiście, że każdego psa należy ubierać w sweterek i skarpetki, ale jest kilka uniwersalnych zasad, z którymi warto się zapoznać zanim nadejdą przymrozki.


Chrońmy opuszki

Szczególną uwagę musimy poświęcić opuszkom łap pupila. To właśnie one są najbardziej narażone na uszkodzenia w okresie zimowym. Częsty kontakt z lodowatą powierzchnią i solą używaną do posypywania chodników może powodować ich pęknięcia, podrażnienia, a nawet stany zapalne. W skrajnych przypadkach mogą powstać głębokie rany wymagające leczenia farmakologicznego.

W celu ochrony poduszeczek, przed każdym wyjściem na spacer należy smarować je specjalnymi maściami dostępnymi w sklepach zoologicznych lub chociaż zwykłą oliwką czy wazeliną. Warto o tym pamiętać, gdyż podrażnienie opuszek jest dla psów bardzo bolesne. Na rynku dostępne są także buty dla psów. Jest to dobre rozwiązanie dla ras bardzo wrażliwych na zimno. Buty ochronią zarówno przed zimnem, jak i drażniącym działaniem soli oraz urazami mechanicznymi.

Po każdym spacerze trzeba opłukać łapy letnią wodą lub przetrzeć je wilgotną ściereczką. Usuniemy wówczas drażniącą sól, śnieg oraz kawałki lodu, które często gromadzą się na włosach między palcami i mogą powodować ból przy chodzeniu, a nawet uszkodzenie opuszki. Na taką sytuację narażone są zwłaszcza psy o dłuższej sierści - dlatego w okresie zimowym powinno się im przycinać w tych miejscach włosy.

Ponieważ pod warstwą śniegu mogą leżeć ostre przedmioty, zawsze po powrocie ze spaceru należy obejrzeć łapki pupila, a każdą widoczną zmianę skonsultować z lekarzem. Zwracajmy uwagę na to, czy pies chodzi normalnie i czy nie wylizuje łap.

Ubranko dla psa

Musimy mieć świadomość tego, że nie wszystkie psy są tak samo wrażliwe na zimno. Niskie temperatury szczególnie odczuwają przedstawiciele ras, które nie mają podszerstka lub w ogóle sierści (np. chińskie grzywacze) i które pochodzą z rejonów południowych świata. Są to najczęściej rasy miniaturowe i średnie, np. chihuahua, york, pudel miniaturowy, ratlerek. Jeśli nie wiemy z jakiego kraju pochodzi nasz pupil, zapytajmy hodowcy.

Na ubranko warto się zdecydować również wówczas, kiedy nasz pies jest starszy oraz ma problemy zdrowotne, np. z pęcherzem. Bardzo ważne jest, abyśmy przez cały zimowy sezon byli konsekwentni w zakładaniu pupilowi ubranka. W przeciwnym razie jedynie obniżymy odporność psa na mrozy i zwiększymy jego szansę na zachorowanie.

Z wyborem odpowiedniego ubranka nie powinniśmy mieć problemu, gdyż sklepy zoologiczne oferują szeroki wybór modeli i rozmiarów. Dobre ubranie nie może krępować ruchów zwierzęcia i powinno być łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu.

Najlepsze miejsce na zimowe spacery

W miarę możliwości starajmy się wybierać na spacery miejsca, w których stosowanie soli jest ograniczone. Unikajmy również powierzchni oblodzonych. Zwłaszcza pokrytych cienkim lodem zbiorników wodnych!

W wyjątkowo mroźne dni ograniczajmy długość spaceru. Najlepiej jeśli będzie on krótki i da pupilowi okazję do rozgrzania się w ruchu. Nigdy nie zostawiajmy psa na dworze bez opieki!

Nie pozwalajmy pupilowi zjadać śniegu. Takie zabawy mogą skończyć się infekcją górnych dróg oddechowych.

Dieta na zimę

Podawane w okresie zimowym posiłki, powinny być wzbogacone o produkty zawierające witaminy: A, D i E oraz mieć większą wartość kaloryczną.

Zimą warto również stosować preparaty wzmacniające skórę i sierść (witaminy z grupy B oraz nienasycone kwasy tłuszczowe), gdyż mroźne i suche zimowe powietrze źle wysusza włos i naskórek, który może zostać podrażniony i swędzieć.

Woda podawana psu powinna mieć temperaturę pokojową.

Pielęgnacja psa zimą

Nawet jeśli nasz pies należy do rasy długowłosej, nie strzyżmy go zimą. Sierść jest dla niego naturalnym zabezpieczeniem przed chłodem. Nie zapominajmy tylko, aby regularnie ja wyczesywać – skołtuniona i brudna może spowodować choroby skóry.

Jeśli nie jest to konieczne, nie kąpmy pupila w czasie dużych przymrozków. W przypadku, kiedy musimy to zrobić, zadbajmy o bardzo dokładne wysuszenie sierści.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty

Obserwatorzy