Szukaj na tym blogu

sobota, 13 lipca 2013

Czipowanie czworonogów

Co to jest czip i na czym polega czipowanie?

Czip (biochip, mikroczip, mikrotransponder) to urządzenie elektroniczne, wielkości ziarnka ryżu (maks 2 x 12mm), wszczepiane zwierzęciu pod skórę gdzie pozostaje do konca jego życia. Czip sam z siebie nie wysyła żadnego promieniowania ani sygnałów, działa podobnie jak kod kreskowy wydrukowany na produktach. Posiada on swój niepowtarzalny numer, odczytywany specjalnym czytnikiem.
(czytniki takie posiadają lekarze weterynarii, schroniska oraz w niektórych gminach Straż Miejska i Policja).

Numer musi być zapisany w elektronicznej bazie danych, wiążącej ten numer z danymi zwierzęcia oraz jego właściciela.
Dopisz swojego pupila do jak największej liczby baz!



Czy czipowanie jest obowiązkowe?

W Polsce nie ma obowiązku czipowania zwierząt. Wiecej w artykule Obowiązkowe czipowanie psów
Czy jest to szkodliwe dla zdrowia i czy istnieją jakieś przeciwwskazania do czipowania?

Nie istnieją żadne przeciwwskazania zdrowotne do czipowania. Zabieg ten jest nieszkodliwy dla organizmu i praktycznie bezbolesny. Czip wykonany jest z materiału obojętnego dla organizmu i nie powoduje żadnych odczynów zapalnych. Umieszczany jest pod skórą na szyi lub karku, sam zabieg trwa chwilę i przypomina zwykły zastrzyk. Z biegiem czasu czip może się przesuwać pod skórą dlatego ważne jest umiejętne skanowanie zwierzęcia czytnikiem.



Ile kosztuje czipowanie?

Koszt zabiegu waha się w zależności od lecznicy od 40-70 zł. Niektóre gminy przeprowadzają akcję darmowego czipowania zwierząt. Ma to miejsce zwłaszcza w większych miastach, władze miejskie podają listę lecznic które czipują psy na koszt gminy. Sprawdź nasz cennik weterynaryjny.


Mój pies ma czipa, czy jeśli się zgubi mam pewność że go odnajdę?

Nie, nigdy nie mamy takiej pewności. Czipowanie to dobry sposób znakowania zwierząt, ale nie niezawodny. Jego mankamentem jest to, że nie istniej jedna ogólnopolska baza danych zwierząt. Niestety jest ich kilka i działają one równorzędnie.

Osoba która odnajdzie naszego psa, musi zaprowadzić go do miejsca w którym specjalnym czytnikiem zostanie zeskanowany kod z czipa. W czytnik taki wyposażone są lecznice weterynaryjne (nie wszystkie) oraz w niektórych gminach schroniska, straż miejska i Policja. Jednak to dopiero pierwszy krok w etapie poszukiwania. Następnie należy sprawdzić czy odczytany numer znajduje się w którejś z baz danych zwierząt: Bazy danych identyfikacji zwierząt


Dlatego widzimy jak ważne jest by zarejestrować naszego pupila w jak największej liczbie baz.
Czasem rejestracja w jednej z baz odbywa się na miejscu w przychodni i wchodzi w koszt usługi czipowania. W innych przypadkach rola lekarza kończy się na wszczepieniu mikroczipa, wówczas powinien on poinformować nas co mamy dalej zrobić, aby proces rejestracji naszego zwierzęcia był kompletny.


Zaczipowanie pupila i nie wpisanie go do bazy danych zwierząt jest bezcelowe!
Wyjeżdżam za granicę, czy mój pies musi być zaczipowany?

Elektroniczne oznakowanie zwierząt jest obowiązkowe w przypadku wyjazdu do innych krajów Unii Europejskiej. Zaczipowanie jest warunkiem otrzymania paszportu dla zwierzęcia. Obowiązkiem tym oprócz psów objęte są koty i tchórzofretki.


Zaczipowałem psa, czy teraz muszę płacić za niego podatek?

Czipowanie nie ma związku z opłatą za psa uiszczaną na koszt gminy.
Podatek od posiadania psa został w Polsce zniesiony od 1 stycznia 2008 r. w związku ze zmianą ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Został on przemieniony na formę opłaty, której wysokość ustala gmina. Zwolnione są z niej osoby niepełnosprawne, osoby powyżej 65 roku życia i Ci którzy przygarnęli psa ze schroniska. Często gminy wprowadzają także dodatkowe ulgi, np. zwolnienie z opłaty właścicieli zwierząt kastrowanych/sterylizowanych lub właśnie zaczipowanych.


Co jeszcze?

Jak wynika z powyższego proces odnalezienia zagubionych zwierząt za pomocą czipowania jest skomplikowany, czasochłonny i nie do końca dopracowany. Czy oznacza to, ze nie warto czipować naszych podopiecznych? Nie, zawsze warto, ponieważ jest to jedna z metod znakowania i identyfikacji.

Warto jednak pamiętać by równocześnie z zaczipowaniem zwierzęcia zaopatrzyć je w identyfikatory zewnętrzne (adresówka, identyfikator dogid. Zwiększa to znacznie szansę odnalezienia naszego pupila na wypadek nieszczęścia.

Identyfikator dogid to unikalna zawieszka do obroży, którą można otrzymać wyłącznie w lecznicy od lekarza weterynarii po zaszczepieniu psa p/wsciekliźnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty

Obserwatorzy