Szukaj na tym blogu

sobota, 11 maja 2013

Babeszjoza - przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie






Babeszjoza
Jestem pewna, że każdy właściciel psa (i nie tylko) zetknął się choćby pośrednio z problemem Babeszjozy. W ostatnich miesiącach problem ten bardzo się rozprzestrzenił wsród Warszawskich czworonogów. W chwili obecnej moja koleżanka jest ze swoim psem u weterynarza na drugiej kroplówce. Nie wiadomo, czy uda się zwierzaka uratować, gdyż przestały mu działać nerki. Ares złapał ponad 30 kleszczy w zeszły weekend - mimo, że nosił obrożę przeciw pchłom i kleszczom. 

Ares - walczy z Babeszjozą u weterynarza

Dlatego postanowiłam poszperać w internecie i zebrać w tym poście  ważniejsze informacje dotyczące Babeszjozy. Mam nadzieję, że się przydadzą, a może nawet pomogą ocalić życie! 



Babeszjoza jest chorobą przenoszą przez kleszcze, które występują na znacznej części obszaru Polski. Na poniższej mapie przedstawiono obszary, w których populacja kleszczy mi babeszjozy jest szczególnie wysoka (ciemny kolor).  
Terenami o szczególnym zagrożeniu są lasy, łąki, parki i ogrody, zwłaszcza jeżeli są porośnięte wysoką trawą. Kleszcze najbardziej aktywne są wczesną wiosną oraz latem i wczesną jesienią. Niemniej, ostrożność należy zachować przez cały rok. 

Kleszcz przed najedzeniem i po:

  

Kleszcz przyssany do zwierzęcia wprowadza do jego krwioobiegu chorobotwórcze pierwotniaki babeszjozy, które atakują erytrocyty (krwinki czerwone). Pierwotniaki Babesia canis przenikają do wnętrza zaatakowanej komórki, gdzie ma miejsce ich gwałtowne rozmnażanie. W efekcie dochodzi do rozerwania krwinki i pasożyt atakuje kolejne erytrocyty. W wyniku tego procesu dochodzi do reakcji łańcuchowej, która prowadzi do zniszczenia znacznej części krwinek czerwonych i tym samym do anemii. Dochodzi do znacznego uszkodzenia narządów wewnętrznych, w szczególności nerek i wątroby. Dodatkowo mogą wystąpić silne zaburzenia pracy układu krążenia, a także żółtaczka.

Należy zaznaczyć, iż nerki z racji swojej budowy posiadają dość znaczną rezerwę, tak że nawet zniszczone w 75% potrafią, wspomagane m.in. odpowiednią dietą, spełniać swoją funkcję oczyszczania organizmu z toksyn i neutralizowania ich do postaci moczu. Jednakże uszkodzenie nerek przekraczające 75% uniemożliwia dalsze życie (w Polsce nie są praktykowane ani regularne dializy - jedynie tzw. otrzewnowe o mniejszej skuteczności, ani przeszczepy nerek u zwierząt). Z kolei wątroba, nawet jeżeli ulegnie częściowemu uszkodzeniu, posiada w pewnym zakresie zdolność do samodzielnej regeneracji.

Objawy choroby

Objawy choroby mogą pojawić się w czasie od kilku dni do nawet kilku tygodni od zakażenia, jednak często rozwój choroby jest błyskawiczny i może, mimo szybkiego podjęcia właściwego leczenia, doprowadzić do śmierci w ciągu kilku dni. Wśród charakterystycznych objawów babeszjozy należy wymienić:
  • Apatyczność – pies staje się osowiały, nie cieszy się ze spacerów i innych rzeczy, które dotychczas sprawiały mu radość, 
  • Brak apetytu – pies nie chce jeść, ani pić, 
  • Powiększenie węzłów chłonnych,
  • Wysoka gorączka, dochodząca do 40-41°C,
  • Wymioty, biegunka (często z domieszką krwi),
  • Zażółcenie błon śluzowych jamy ustnej,
  • Problemy z oddawaniem moczu, oddawanie moczu o brązowym zabarwieniu (krwiomocz),
  • Niewydolność oddechowa i krążeniowa, zaburzenia układu nerwowego.
Leczenie:

Babeszjoza jest chorobą o bardzo gwałtownym przebiegu, zatem w przypadku stwierdzenia objawów konieczna jest natychmiastowa konsultacja z doświadczonym weterynarzem, który wdroży[3]:
  1. leczenie przyczynowe, mające na celu wyeliminowanie pierwotniaka Babesia canis z krwinek zwierzęcia za pomocą leku pierwotniakobójczego – Imizolu (stosowane są również Fatrybanil, Carbesia – leki te jednak nie posiadają rejestracji w Polsce),
  2. leczenie objawowe:
  •    płynoterapia (ew. łączona z podawaniem diuretyków),
  •    podawanie preparatów odżywczych i witaminowych,
  •    leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne za pomocą niesterydowych leków przeciwzapalnych,
  •    hamowanie ewentualnych wymiotów,
  •    antybiotykoterapia (bBabeszjozie często towarzyszą nadkażenia bakteryjne),
  •    w przypadku utraty dużej ilości czerwonych krwinek – podawanie krwi pełnej.

Zapobieganie:

Na rynku polskim dostępne są preparaty w postaci kropli do nanoszenia na skórę, sprayu oraz obroży, np. Advantix, Fiprex, Frontline, Hilton, Kiltix, Preventic. Na moje psy na pewno nie działał Frontline. Za to bardzo lubie obroże Kiltix. Niestety nie ma 100% ochrony przed tymi pasożytami...
W Polsce od 2011 dostępna szczepionka Nobivac Piro, jednak jej skuteczność nie jest do końca potwierdzona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty

Obserwatorzy